X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

.... ارشد هوش مصنوعی ....

..:::مث تمبر به هدفی که داری بچسب:::..سال ۱۳۹۵ سال برآورده شدن آرزوها.... علم،پناه و عزت و راهنماست.امام علی(ع)

شروع برنامه مطالعه ارشد 93
قبل از این که بخواهم راجع به برنامه ریزی برای تابستان شروع کنم بهتر است یه کم راجع به برنامه ریزی صحبت کنیم. برخی ها هستند که برنامه ریزی را کار چندان دشواری نمیدانند. یه برنامه ساده بدون کمترین تنوع می ریزند و تا به انتها به آن عمل میکنند. برخی دیگرهستند که برنامه ریزی را کار بسیار پیچیده ای می دانند . برای همین هزینه های سنگینی میدهند و پیش مشاوران مختلفی می روند و برنامه های سنگینی برای خودشان می ریزند.. چند روز اول با اشتیاق به آن عمل میکنند اما هر چه زمان بیشتری میگذرد کمتر به برنامه عمل میکنند تا بالاخره به جایی میرسند که برنامه را کامل کنار میگذارند. بزرگترین مشکلی که هر دو دسته دارند این می باشد که هیچ کدام قادر نیستند از تمام ظرفیت هایی که دارند درست استفاده کنند و با این سبک برنامه ریزی دیر یا زود به مشکل می خورند. از نظرمن نحوه برنامه ریزی برای کنکور مهمترین مسئله در کنکور میباشد. اگر کنکور را یک جنگ تمام عیار در نظر بگیریم، برنامه ریزی مثل نقشه جنگ می ماند. بدون داشتن یک نقشه و استراتژی مناسب، موفقیت در جنگ اگر نگوییم غیر ممکن ، بسیار بعید به نظر میرسد. پس برای پیروز شدن در این جنگ نیازمند یه استراتژی مناسب میباشیم.
اما قبل از اینکه راجع به چند و چون این نقشه جنگ صحبت کنیم باید بدانیم که کنکور سه مرحله مختلف دارد که هر کدام از این مراحل شرایط و خصوصیات مختص به خودشان را دارا می باشند، و با توجه به این ویژگیها نیازمند این هستیم تا برنامه ریزی متفاوتی داشته باشیم. مرحله اول آن تابستان هست و مرحله دوم پاییز و مرحله سوم دی ماه و بهمن ماه هست که دوران جمع بندی می باشد. در ارتباط با مرحله دوم و سوم به وقتش صحبت خواهیم کرد اما این بار می خواهیم کمی راجع به تابستان صحبت کنیم. 
مرحله اول : تابستان: 
بسیاری از داوطلبان کنکور از تابستان قبل کنکور شروع به تکاپو برای کنکور می کنند. استرس و فکر کنکور از تابستان به فکر بسیاری از داوطلبان خطور میکند و خیلی از آنها از همان ابتدای تابستان شروع به مطالعه میکنند. عده ی دیگری نیز ممکن است باشند که از اواسط تابستان و یا حتی اواخر تابستان شروع به مطالعه کنند. گفتیم که فصل تابستان به دلیل ویژگی های خاصی که دارد از سایر فصل ها متمایز می باشد و شاید بتوان این فصل را سخت ترین فصل برای درس خواندن دانست. ویژگی هایی که تابستان را از سایر بخش ها جدا می کند عبارتند از:
 ( برید ادامه مطلب)

----------------------

با تشکر ویژه از سایت مانشت و جناب آقای جهانی

 ۱- تابستان نقطه شروع کار هست و همیشه هر کاری شروعش سخت هست.تابستان جایی هست که باید موتورمان استارت بخورد و این استارت زدن همیشه سخت تر از حرکت کردن می باشد. استارت زدن و شروع به حرکت کردن همواره نیروی بیشتری میطلبد تا ادامه حرکت و سرعت را تندتر کردن... 
۲- نداشتن استرس و داشتن وقت بسیار شاید در ظاهر فکر کنید من دیوانه ام . با خودتان بگویید نداشتن استرس و داشتن وقت زیاد چه بدی دارد اخه؟ مشکل کار اینجاس که چون مدت زمان زیادی تا کنکور مانده است، فشار چندانی بر روی ما نیست و همین نبودن فشار زیاد بر روی ما سبب می شود تا نتوانیم از تمام پتانسیل های خود استفاده کنیم و زمان زیادی به هدر بدهیم. تجربه به همه ما ثابت کرده مواقعی که فشاری روی ما نیست معمولا بازدهی خیلی پایینی داریم و تلاش کمتری برای موفقیت میکنیم. اما اگر مجبور باشیم و فشار را حس کرده باشیم قطعا تلاش بیشتری خواهیم کرد. 
۳- شرایط اقلیمی خود فصل تابستان :گرمای هوا و به خصوص ماه مبارک رمضان که در این فصل قرار گرفته خود میتواند منجر به عدم تلاش کافی از جانب ما و کم کاری مفرط از سوی ما بشود. و در صورت نداشتن یک برنامه مناسب قطعا نمیتوانیم بر این مشکل فائق بیاییم. 
۴- گمراهی بیش از حد درمورد درسها: از آنجا که نقطه شروع راه است ذهن ما با هزاران سوال بی جواب مواجه شده است که هر کدام از این سوالات هم جواب قطعی ندارند. در واقع از هر کسی که سوالی میپرسیم به نحوی به ما پاسخ میدهند و بعضا ممکن است به تناقض هم در پاسخ این سوالها برسیم. نداشتن دانش کافی در مورد درسها و ماهیت آنها و نحوه مطالعه آنها می تواند مقدار زیادی از انرژی ما را از ما بگیرد. 

اگر بخواهم همین طور لیست کنم میتوانم یه لیست بلند بالا تهیه کنم. اما هدف من این نیست که بگم تابستان فصل سختی است پس درس نخوانیم. بلکه برعکس میخواهم بستر مناسبی ایجاد کنم تا از تمام قابلیتهای خود در تابستان استفاده کنیم تا بعدا حسرت نخوریم. 
خوب برگردیم به سر مسئله اصلی. چطور برای تابستان برنامه ریزی کنیم؟ برای این کار من اهدافمان را به دو دسته اهداف اصلی و اهداف فرعی تقسیم میکنند. اهداف اصلی آنهایی هستند که مستقیما با خود برنامه ریزی در ارتباط هستند و اهداف فرعی آنهایی هستند که ارتباط مستقیمی با برنامه ریزی ندارند ولی باید در همین تابستان تکلیفشان مشخص شود و تاثیر بسزایی در موفقیت ما خواهند داشت. اول از همه میخواهم لیستی از اهداف فرعی که تو تابستان حتما باید به جواب برسند ارائه کنم. 
اهداف فرعی:
انتخاب عامل انگیزشی: بدون این که تعیین کنیم چرا می خواهیم کنکور بدهیم ادامه راه غیر ممکن به نظر می رسد. بنابراین قبل از شروع به هر کاری، اولین کاری که باید انجام بدهیم این است که چرایی این که می خواهیم کنکور بدهیم را برای خودمان مشخص کرده باشیم. هدف ما از ادامه مسیر امری بسیار مهم و حیاتی می باشد و داشتن هر گونه ابهام برای ادامه مسیر میتواند مشکلات جدی برای ما پیش آورد. 
انتخاب رشته: بهترین زمان برای تحقیق در مورد انتخاب رشته و گرایش تابستان میباشد و باید حتما تا انتهای تابستان تکلیف خود را مشخص کرده باشیم. و در صورتی که بخواهیم این تصمیم را به مهر ماه موکول کنیم بخش مهمی از وقتمان را هدر داده ایم. زیرا تا وقتی رشته خود را مشخص نکرده باشیم نمی توانیم تصمیم بگیریم که باید چه درسهایی را مطالعه کنیم و چه درسهایی را باید حذف کنیم. 
پی بردن به عادات مطالعه: هر کدام از ما عادات مطالعه ی مختص به خودمان داریم. این عادات مطالعه نشات گرفته از ویژگی های فردی و سوابق تحصیلی ما می باشند. اما مشخص شدن عادات مطالعه ی ما در تابستان کمک بسیار زیادی برای برنامه ریزی بهتر و درست تر در پاییز می نماید. هر چه عادات مطالعه خود را بهتر بشناسیم شانس موفقیت ما در اجرای کامل برنامه بیشتر می شود. مثلا یک فردی ممکن است بفهمد که در ساعات انتهایی شب و در سکوت کامل راندمان بهتری خواهد داشت در حالیکه یک فرد ممکن است بفهمد در صبح زود راندمان او بالاتر خواهد بود. و یا یکی ممکن است بفهمد که خواندن درس ساختمان داده و ساختمان گسسته در طول یک روز برایش خیلی سخت خواهد بود و بهتر است این دو را در طول یک روز نخواند. 
پیدا کردن نقاط ضعف اساسی و تصمیم گیری در مورد آنها: نقاط ضعف اصلی ما همان درس هایی می باشند که در دوران دانشگاه به سختی گذراندیم. و یا آن درس هایی که اصلا نگذراندنیم و هیچ شهودی نسبت به آنها نداریم. باید در مورد این درس ها اقداماتی انجام بدهیم. میتوانیم کلاسهای خوب را برای آنها پیدا کنیم و به کلاس برویم و یا میتوانیم از افراد خبره پرس وجو کنیم و شهودی نسبت به این درسها پیدا کنیم و ببینیم به چه طریق میتوانیم مشکلاتمان نسبت به این درسها را حل کنیم. حتی شاید تصمیم ما مبنا بر این باشد که این درسها را حذف نماییم. تابستان بهترین زمان برای شناسایی این نقاط زمان و اقدام برای حل آنها میباشد. 
شناسایی و تهیه ابزارهای لازم برای کنکور: ابزارهایی که میتوانند به ما در موفقیت در کنکور کمک کنند میتوانند شامل خیلی از موارد باشند. مثلا کلاسهای کنکور، جزوه ها یا کتابهای مناسب برای هر درس، و ازمونهای ازمایشی مناسب حال ما. انتخاب هر کدام از اینها شاید نیازمند صرف زمانی برای تحقیق و تفحص باشد و بهترین زمان برای این مورد تابستان میباشد. اگر قرار باشه به بعد از تابستان موکول کنیم دیگه خیلی دیر میشود.
شروع به مطالعه و عادت کردن به مطالعه: مطالعه کردن یک فرآیند خارج از عادت انسان میباشد و به همین دلیل عادت کردن به آن شاید کمی دشوار باشد. در واقع به سان کودکی که شروع به راه رفتن میکند و قدم به قدم و گام به گام بر تعداد قدمهایش می افزاید ما نیز باید کم کم به ساعات مطالعه خود بیافزاییم و این طور نیست که از روز اول که تصمیم گرفتیم بتوانیم چندین ساعت مطالعه پشت سر هم را بدون مشکلی انجام دهیم. بنابراین در فصل تابستان بهترین فرصت برای افرادی هست که با مطالعه مشکل دارند تا با شروع به مطالعه و صبوری خرج دادن و مبادرت ورزیدن به امر مطالعه عادت به آن را در خودشان به وجود بیاورند. همجنین در روزهای ابتدایی ممکن است خیلی کند باشیم و مثلا در طول دو ساعت مطالعه تعداد صفحات کمی را مطالعه کنیم (به مانند کودکی که روزهای اول ارام ارام قدم بر می دارد) اما با گذشت زمان و شناسایی بهتر عادتهای مطالعه مان میتوانیم سرعتمان را به مرور زمان افزایش دهیم. 
پیدا کردن چیدمان مناسب درس ها برای مطالعه: قطعا قرار نیست که با یک درس شروع به مطالعه کنیم ودرشروع ممکن است چندین درس برای شروع داشته باشیم. این که هر کدام از این درسها را در چه زمانی مطالعه کنیم و بهترین زمان برای مطالعه این درسها چه زمانهایی می باشد خود نکته ای است که جز با سعی و خطا نمی توانیم به آن برسیم. بنابراین تابستان فرصت مناسبی برای رسیدن به این دانش می باشد.

در کل اگر بخواهیم به طور خلاصه بیان بداریم فصل تابستان بهترین زمان برای انجام همه سعی و خطاهای ممکن می باشد و تو این فصل باید سعی کنیم تا تمام دانش جانبی که برای ادامه راه نیاز داریم تا حد مناسبی کسب کرده باشیم.

----------------------

با تشکر ویژه از سایت مانشت و جناب آقای جهانی

[ 4 - تیر‌ماه - 1392 ] [ 06:46 ب.ظ ] [ MA ]

[ 19 نظر ]