X
تبلیغات
رایتل

.... ارشد هوش مصنوعی ....

..:::مث تمبر به هدفی که داری بچسب:::..سال ۱۳۹۵ سال برآورده شدن آرزوها.... علم،پناه و عزت و راهنماست.امام علی(ع)

روش مز

روش مز

یه کاغذ بزرگ داشتم که در یک ستون لیست همه درسام رو داخلش نوشته بودم.
و در ستون های بعدی: خوندن کامل کتاب ، مرحله دوم خوندن و تست ، خوندن نقاط ضعف ، مرحله سوم خوندن و تست ، تست ، خوندن خلاصه نویسی ها و ... نوشته شده بود.

مز اول
این دوره خوندن کامل همه کتاب ها،+ یک پنجم تست هاش + تشخیص مباحث مهم از بقیه مباحث
مز اول ۶۴ روزه بود. هدفم تو این دوره خوندن کامل همه کتاب هام بود.هر بخش از کتاب هایی که می خوندم تست هاشو یک پنجم می زدم که به تست عادت کنم و بدونم چیا در تست مهمه. مثلا تست های ۱ ،۶ ، ۱۱، ۱۶ و .... رو می زدم . مز اول واسه من ۵۴ روزه تمام شد و حدود ۱۰ روز زمان صرفه جویی داشتم و نصفشو واسه مبحث هایی صرف کردم که درست نمی فهمیدمشون و زود ازشون گذشته بودم. توی کتاب هام با خودکار همه چیز می نوشتم و واسه خودم توضیح می دادم. هر کسی زبون خودش رو بهتر می فهمه.این خیلی مهمه. اگه این کارو نکنی داخل کتابت واسه دوره بعدی انگار کتاب جدید داری می خونی.
تو مز اول باید مباحث مهم رو از بقیه مباحث جدا کنی. خیلی باید روی روحیه کار کنی. در هر مز هر درس رو که شروع می کنی ، اسم درس با ۱۰ تا مربع می چسبه به دیوار. من صفحه ای کار می کردم.از تو فهرست کتاب حساب می کردم مثلا باید ۱۷۰ صفحه بخونم. هر ۱۷ صفحه که می خوندم ،یک مربع رو با لذت زیاد سیاه می کردم. و اگه همش سیاه می شد توی جدول اصلی اون درس مربع اون مز رو سیاه می کردم. این سیاه کردن خیلی انگیزه می ده .دیدن سیاهی ها بهتون امید میده و ... .

خوب دوستانیه سوال هم پیش میاد. اونم اینکه مثلا اگه الان ریاضی مهندسی خوندیم و گذاشتیمش کنار تا یک ماه یادمون نمیره؟
جواب: خوب معلومه که آره. شاید خیلی چیزاش یادتون بره اما چند تا خوبی خیلی بزرگ داره. ۱ – می دونی که کتاب رو خوندی و تمامش کردی و مربعشم سیاه شده و تو ذهنت می مونه که آره من خوندمش. ۲ – فرض کن شدی کلاس دوم ابتدایی نوشتن "بابا نان داد" برات آب خوردن میشه. اینجا هم همینجوره اما قویتره مثل اینه که سطحتو از راهنمایی بیاره دبیرستان. ۳- ما هنوز خیلی با درسا کار داریم. در مز های بعدی فاصله های زمانی خوندن یک کتاب کمتر میشه.

شما تمام دروس رو تو مز اول در ۵۴ روز دوره کامل کردید؟ البته اگه اشتباه نکنم خلاصه نکردید وفقط نکات رو تو کتاب حاشیه نوشتید
جواب: آره دقیقاً شما فکر کنید می خواهید گرایش هوش امتحان دهید.زبان که بحثش جداست و میشه روزانه وسط درس ها خوندش و ۱۲ درس برای شما می ماندو ۵۴ روز . پس متوسط زمان ۴/۵ روز برای هر درس برای شما در نظر گرفته میشود.
۴/۵ روز خیلی عالیه.فکر کن واسه یه امتحان ۴/۵ روز وقت داری.من تو دانشگاه در عرض کمتر از ۴۸ ساعت ۴ تا امتحان ترم دادم.راحت میشه خیلی درسارو کمتر از این تمام کرد.مثل محاسبات، منطقی، معماری ، هوش ،یا اگه هدفت نرم افزار باشه زبان های برنامه نویسی، دیتابیس و ... .اگه پیش زمینه داشته باشی که خیلی هم راحت تری. من ۱۵ درس رو تو ۵۴ روز خوندم و فقط ریاضی مهندسی و مدار یک کامل نشدن. اما به هر حال زمان ۶۴ روزه مز اول یه زمان خیلی خوبه.اگه احساس می کنی زمان کمیه، قبل از اینکه مز اول رو شروع کنی حتما پایه بعضی درساتو قوی کن.

اینطور که معلومه، از اول شروع به خلاصه‌نویسی نکردید.به نظرتون حاشیه‌نویسی در کتاب٬ موثرتر هست؟
جواب: ببینید، وقتی به چیزی تسلط ندارید نمی تونید خلاصه نویسی کنید.فرض کن هیچی ریاضی مهندسی بلد نیستی و می خواهی خلاصه چیزهایی که می خونی رو بنویسی. این حداقل ۸۰ صفحه میشه. نوشتن ۸۰ صفحه یه کار بیهوده است.
باید مرحله به مرحله پیش برید. دقیق تر بگم زمان نوشتن خلاصه به صورت جداگونه وقتی هست که شما کل کتاب رو بتونی تو ۱۰ الی ۱۵ صفحه جا بدی در غیر اینصورت نوشتن درون کتاب و زیر مطالب مهم خط کشیدن خیلی به زمانت بیشتر کمک می کنه. خوب با این حساب و دلایل فقط از نظر خلاصه نویسی، در مز اول نوشتن و هایلایت کردن نوشته های کتاب خیلی کار عاقلانه ای هست.

مز دوم
این دوره مانور روی تست
خوب بعد از پایان مز اول به دوره ۳۲ روزه مز دوم وارد میشیم. این دوره بستگی به خودتون ممکنه بیشتر هم طول بکشه اما زمان اضافی که احتیاج داره باید از مز اول تامین بشه نه مز های بعدی.در مز دوم ما روی تست مانور می دیم. مهمترین کار خوندن خلاصه نویسی ها و یا قسمت هایی هست که زیرش خط کشیدیم و زدن تست هست. این بار تست هایی رو که از مرحله قبل اشتباه زده بودیم به علاوه اونایی که شک داشتیم و همچنین تست های جدیدی که انتخاب می کنیم رو میزنیم. بعد از زدن تست های هر بخش اونها رو تصحیح می کنیم و مشکلاتمونو بر طرف می کنیم. تعداد تست ها در این مرحله دست خودتونه . اما از زدن تست های قدیمی دوری کنید. من خودم زیر سال ۸۰ رو بیخیال میشدم، به خاطر همینم راحت بودم و سر وقت تمام شد.

در مز اول نوشتن و هایلایت کردن نوشته های کتاب خیلی کار عاقلانه ای هست. در مز دوم خواندن این نوشته ها مهمه و تعیین مهمتر ها از کمتر مهم ها و اونایی که مهم هستند و خوب یاد گرفتیشون.

مز سوم
این دوره خلاصه نویسی
خوب از اینجا کار مهم شروع میشه.از اینجاست که تقریبا یک ماه تا کنکور باقی مونده و رتبه شما رو از ۵۰۰ به زیر ۵۰ میاره. مز سوم. یه دوره ۱۶ روزه. در این مز باید واسه هر درس تقریبا یه روز وقت گذاشت و همه مطالبش رو که می دونیم مهمه بخونیم و خلاصه نویسی کنیم.و هر درس رو تقریبا در ۱۰ تا ۲۰ صفحه خلاصه می کنیم.

مز چهارم
این دوره آزمون های کنکور
یه دوره ۸ روزه. دوره "تست ، تست ، تست " هر روز صبح یک آزمون کنکور از سال های قبل و عصر ها خوندن مباحثی که در تست ها مشکل داشتیم به علاوه خلاصه نویسی کردن. یادتون باشه دیگه وقتتون رو نباید صرف چیزای جدید کنید.

مز پنجم.
این دوره مرور خلاصه ها
یه دوره ۴ روزه. روزی ۳ تا خلاصه درسایی که نوشتیم رو می خونیم.

مز ششم
این دوره خواندن تمام خلاصه ها
دوره ۲ روزه. همه خلاصه ها رو بازم می خونیم.

مز هفتم و آخر .
این دوره روز قبل کنکور
باور کنید نگاه کردن به صفحه خلاصه ها در ۵ ثانیه باعث میشه کل صفحه تو ذهنتون بیاد. روزه قبل از کنکوره. به خودتون سخت نگیرید.من با آرامش همه خلاصه هامو خوندم و فرمول های ریاضی مهندسی ، محاسبات و این چیزا که خیلی فرار بود رو تو ذهن کوتاه مدتم جا دادم.

مبارزه هرقدر دشوار ،صعود را ادامه بده،شاید قله تنها در یک قدمی تو باشد. Exclamation
-------------------------
تشکر ویژه از سایت مانشت
----------------------------
----------------------------
----------------------------
پ.ن.1:
تولد تولد تولدت مبارک آبجی کوچولوی پرستار خودم...
آبجی مهربون خودم!!! تولدت مبارک ایشالا تولد صد سالگیت کنار عشقت...
قربونت بره آبجی مریمت ک برگشتنی از بیمارستان میشینی غصه ی مریضاتو میخوری..
ایشالا یه روز بیکار شی و نری سرکار...یعنی هیچ مریضی تو دنیا نباشه ک بخوای بری بیمارستان
---------------------------
پ.ن.2:
یاد اونروز افتادم سال 1389 و درست 23خردادماه...درست آغاز ماه مبارک رجب بود...
نمیدونم...یادش میفتم دلم میگیره و اشک ...
.
.
.
چه زود گذشت...باورت میشه مریمی؟!داره میشه 6سال
----------------------------
پ.ن.3:
امروز هفتمین سالگرد یه عزیز سفر کرده س...برای شادی روحش یه حمد بخونید
.
.
.
ایشالا زندگیت همیشه شادی باشه بدون یه لحظه غم و درد!!!
-----------------------------

[ 22 - خرداد‌ماه - 1391 ] [ 05:29 ب.ظ ] [ MA ]

[ 15 نظر ]