X
تبلیغات
رایتل

.... ارشد هوش مصنوعی ....

..:::مث تمبر به هدفی که داری بچسب:::..سال ۱۳۹۵ سال برآورده شدن آرزوها.... علم،پناه و عزت و راهنماست.امام علی(ع)

روشهای مدیریت زمان

لابد دور و بر شما هم آدم‌هایی هستند که آنها را به‌خاطر تمرکز و تاثیرگذار بودن‌ و شور و اشتیاق‌شان تحسین می‌کنید. تحسین‌شان می‌کنید که نبض زندگی‌شان دست خودشان است و انگار همه چیز را در محیط کار و زندگی‌شان تحت کنترل دارند، احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که آنها چگونه می‌توانند همیشه کار درست را در زمان مناسب انجام ‌دهند، در حالی که خیلی‌ها سخت‌ کار می‌کنند و باز هم برای کامل کردن کارشان باید تقلا کنند؟ واقعیت این است که خیلی‌ها با این مشکل دست به گریبان‌اند. خیلی‌ها پرکاری بیش از حد دارند و در عین حال، استرس دارند و احساس می‌کنند زندگی‌شان از کنترل خارج شده. می‌گویند حلال همه این مشکلات یک چیز است: مدیریت زمان! برخی از مهم‌ترین نکاتی را که باید درباره مدیریت زمان دانست، با هم مرور می‌کنیم...

١- برای اینکه زمان‌تان را درست مدیریت کنید لازم است اطلاعات و آگاهی‌هایی از اهداف‌تان داشته باشید. واقف بودن به هدف‌هایتان به شما کمک خواهد کرد که چه کارهایی را در اولویت قرار دهید.

٢-  مدیریت زمان با به وجود آوردن برنامه‌ای که برای شما کار می‌کند و نه برای دیگران، شما را پشتیبانی می‌کند. این برنامه شخصی به شما قابلیت بررسی چیزهایی را می‌دهد که برای شما بسیار مهم هستند.

٣- مدیریت موفقیت‌آمیز زمان یعنی مشخص کردن اولویت‌ها و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها. برای این منظور، یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها این است که موقعیت‌های غیرممکن ایجاد نکنید؛ یعنی در دام پرکاری گرفتار نشوید. سعی نکنید تمام‌وقت کار کنید و تمام وقت‌تان را پر کنید. از وقت‌تان برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید نه شکست.

۴-  اولویت‌ها را مشخص کنید. کارهایی که در اولویت هستند را مشخص کنید و هر کاری را که لازم است انجام دهید تا در آن موفق شوید و اگر لازم شد مدت زمان انجام کارهایی که اهمیت کمتری دارند را کاهش دهید.همواره مدیریت با برنامه‌ریزی همراه بوده است. از لیست‌ها برای تنظیم اولویت‌ها استفاده کنید. کارهایتان را برنامه‌ریزی کنید و میزان پیشرفت‌تان را اندازه بگیرید، طبق لیست‌هایی که برایتان خواهم گفت.

۵-  یک تقویم هفتگی درست کنید. آن را راهنمای بودجه زمانی خود بسازید. درس‌ها، کارها، تفریحات، برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌تان و غیره را لیست کنید. کارهایی که مقدم هستند را در بهترین زمان‌هایی که می‌توانید انجام‌شان دهید، برنامه‌ریزی کنید. انعطاف‌پذیر باشید. برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید که در صورت لزوم بتوانید تغییراتی در آن ایجاد کنید. برنامه‌تان را همیشه همراه داشته باشید و در اغلب اوقات به آن سر بزنید. اگر موثر نبود آن را عوض کنید. (نکته اساسی: کارتان را برنامه‌ریزی کنید، سپس برنامه‌تان را اجرایی کنید.(

۶- همه کارهایی را که امروز می‌خواهید انجام دهید، بنویسید. وظایف شغلی‌تان یا تکلیف مدرسه‌تان یا هر موضوعی که حتما باید انجام دهید. خریدهایتان و حتی تلفن‌های شخصی‌تان را هم یادداشت کنید. این یک لیست یادآوری است. از آن برای تنظیم اولویت‌های روزانه و کم کردن تصمیم‌گیری و نگرانی‌ها استفاده کنید. اگر وقت تنگ است آیتم‌هایی که وقت‌گیر هستند را به لیست بلندمدت‌تان اضافه کنید.

٧-  هر روز صبح این لیست را بازنویسی کنید. برای کمک به تمرکز روی کارهایی که باید انجام دهید آن را تجسم کنید. این لیست همچنین مقیاسی برای اندازه‌گیری موفقیت روز به روزتان به حساب می‌آید. کارهایی که با موفقیت تمام‌شان کردید را چک کنید و برای هر موفقیت خودتان را تشویق کنید.

٨-  لیست شماره ۳ شامل اهداف و دیگر چیزهاست. این مرحله می‌تواند شامل یک یا دو لیست، لیست ماهانه یا لیست بلندمدت باشد. اهداف‌تان و کارهایی که باید انجام دهید را بنویسید: بعد از یک ماه یا یک سال می‌خواهید موفق به انجام چه کاری شده باشید؟ یا چه چیزی لازم دارید که بخرید؟ از این لیست برای نگهداری و ادامه انجام تعهدات‌تان استفاده کنید. اگر نگران بعضی مسایل هستید آن را نیز در این لیست قرار دهید. هدف این لیست، پیشرفت در رسیدن به هدف‌هایتان و آزاد کردن ذهن‌تان برای تمرکز روی امروزتان است.

٩- از آشفتگی و حواس‌پرتی بپرهیزید. زمان گران‌بهاست. هنوز خیلی از افراد زمان‌شان را به دلیل دنبال کردن بعضی از عادت‌هایشان از دست می‌دهند، عادت‌هایی چون:

تعلل و طفره: کارهای مهم‌تان را تعطیل می‌کند.

تغییر و سردرگمی: نداشتن تمرکز و دقت روی یک کار.

مدیریت بحران: گیج و مستأصل بودن به خاطر بحران‌های به وجود آمده معمول. وقتی برای انجام کارهای روتین نیست.

تلویزیون، تلفن و دوستان: همه آنها راه‌هایی هستند برای انجام ندادن کارها.

موانع روحی‌روانی: کسالت، روپاپردازی، استرس، قصور و کوتاهی، عصبانیت و فشارهای عصبی باعث کم شدن تمرکز می‌شوند.

بیماری: مریض شدن همانا و بر باد رفتن برنامه همان.

١٠- در همه مواردبالا، اولین قدم، تشخیص مشکل و شناسایی آن و حل آن برای پیشرفت است. از لیست اولویت‌ها برای تمرکز کردن استفاده کنید. سعی کنید زمزمه‌های درونی‌تان مثبت باشد. برای دوری از آشفتگی، محلی ساکت برای انجام کارهایتان پیدا کنید و یک ماشین پیام‌گیر تهیه کنید. 

منبع ماهان

[ 29 - تیر‌ماه - 1390 ] [ 09:03 ب.ظ ] [ MA ]

[ 5 نظر ]