X
تبلیغات
رایتل

.... ارشد هوش مصنوعی ....

..:::مث تمبر به هدفی که داری بچسب:::..سال ۱۳۹۵ سال برآورده شدن آرزوها.... علم،پناه و عزت و راهنماست.امام علی(ع)

متن مصاحبه با دکتر مهدی صادق زاده

با سلام 

چند دقیقه پیش یکی از دوستان لینک مربوط به این پست رو در اختیارم گذاشت(با تشکر بسیار از ایشون!) و بهتر دونستم که با درج منبع این مطلب رو برای دوستان بزارم تا مطالعه کنن... دوستان دکتر صادق زاده رو میشناسن پس لازم به معرفی ایشون نیست... 

حتما متن مصاحبه رو با دقت و کامل بخونید... 

+++++

متن مصاحبه با دکتر مهدی صادق زاده 

با عرض سلام و تشکر از استاد ارجمند جناب آقای دکتر مهدی صادق زاده که وقت خودشون را در اختیار ما قرار دادند، و به خواهش ما نه نگفتند..


استاد شما به عنوان یک متخصص کامپیوتر که موفق به اخذ مدارج بالای علمی و آکادمیکی در رشته کامپیوتر شده اید مهندسی کامپیوتر را چگونه تعریف می کنید؟ دیدگاه‌ شما نسبت‌ به‌ وضعیت‌ کنونی‌ مهندسی کامپیوتر چیست‌؟ آینده و موقعیت شغلی رشته مهندسی کامپیوتر را در کشور ما چگونه ارزیابی می کنید؟

مهندسی کامپیوتر مجموعه ای از روش ها و متدولوژی های طراحی و ساخت سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز می باشد. استفاده از این فن آوری در کشور ما رشد خوبی داشته است و کاربردهای مهمی دارد از جمله بانکداری الکترونیک، دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک. با توجه به گسترش روز افزون استفاده از این تکنولوژی نیاز به متخصصان در این زمینه بیشتر خواهد شد خصوصا در کشور ما در زمینه نرم افزار

استاد این جملات را شاید خیلی شنیده باشید:
کنکور سراسری خیلی سخت بود!
سوالات وقت گیر بود ، هر چی حل می کردم به جواب نمی رسیدم!
همه ی اونارو حفظ بودم ولی نمی‌تونستم از ۴ گزینه یکی رو انتخاب کنم!
بعضی سوالات اصلا" از سرفصل نبود! و....
چرا داوطلبان نمی توانند آن طور که باید و شاید به سوالات جواب دهند؟
حال با این اوصاف ، به نظر شما برای موفق شدن در آزمون ارشد چه باید کرد؟ و چه پیشنهادی به داوطلبان برای شیوه درس خواندن و شیوه تست زنی دارید؟


داوطلبان باید مراجع اصلی را مطالعه کنند. این که استادی به دلیل کوتاه بودن ترم نتواند سرفصل را کامل پوشش دهد بدین معنی نیست که اساتید طراح سوالات کنکور از کل سرفصل سوال ندهند. کتابهای خلاصه درس و تست هم مفید می تواند باشد ولی قبل از ْآن دانشجو با خواندن کتب مرجع باید از کافی بودن اطلاعات خود در درس مورد نظر مطمئن شود. البته طبیعی است که خواندن کتب مرجع به زمان زیادی نیاز دارد.

با توجه به اینکه لیسانس شما گرایش سخت افزار است و در مقاطع ارشد و دکترای نرم افزار تحصیل کرده اید و از طرفی گرایش تز و مقالات علمی شما در زمینه هوش مصنوعی بوده چه توصیه و صحبتی برای دانشجویان مهندسی کامپیوتر در انتخاب گرایش دارید ؟

به نظر من علاقه بسیار مهم است. در مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر به سه شاخه نرم افزار، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی تقسیم می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی نرم افزار بهتر است در همان شاخه یا هوش بسته به علاقه ادامه تحصیل دهند. اگر بخواهند می توانند در گرایش معماری نیز ادامه تحصیل دهند ولی باید در دروس تخصصی سخت افزار را که در دوره کارشناسی نگذرانده اند امتحان دهند بنابراین برای قبولی سعی وافری نیاز خواهند داشت.

چه منابعی را به داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد می کنید؟
لطفاً نام و مشخصات کتابهایی که برحسب تجربه و تدریس در دانشگاه پیشنهاد می کنید را ذکر نمایید.( لطفاً در صورت تمایل جلوی درس مربوطه پاسخ دهید)


منابع همان منابعی است که در سر فصل وزارت علوم آمده است.
زبان انگلیسی: English for computer science, by : brown

ریاضی مهندسی: کتاب کری زیگ

آمار و احتمالات: کتاب دکتر نیکوکار

ریاضیات گسسته: کتاب باخ (ترجمه قلزم)، کتاب ترمبلی (ترجمه شاهزمانیان)، کتاب دکتر قلی زاده

محاسبات عددی: کتاب دکتر قلی زاده

ساختمان داده ها: کتاب هورویتز (ترجمه خانم مهدی پور)

سیستم عامل: کتاب سیلبرشاتز (ترجمه خانم آتاماژوری)، کتاب استالینگ (ترجمه دکتر پدرام)، کتاب تننباوم (ترجمه دکتر حقیقت)

نظریه زبانها و ماشینها: کناب پیتر لینز (ترجمه اینجانب)

مدار منطقی: کتاب مانو (ترجه دکتر سپید نام)

معماری کامپیوتر: کتاب مانو (ترجمه دکتر سپید نام)، کتاب پترسون

طراحی الگوریتم ها: کتاب نعیمی پور (ترجمه جلیلی)، کتاب مقدمه ای بر الگوریتم ها ریورت (چاپ دانشگاه MIT)

پایگاه داده ها: کتاب روحانی رانکوهی، کتاب دیت (ترجمه جعفرنژاد قمی)

کامپایلر: کتاب Aho (ترجمه سالخورده)

زبان‌های برنامه سازی: کتاب پرات (ترجمه سالخورده)

هوش مصنوعی: کتاب راسل (ترجمه دکتر راحتی)، کتاب ریچ (ترجمه دکتر فهیمی)

مدارهای الکتریکی: کتاب کو (ترجمه دکتر جبه دار)

VLSI: کتاب دکتر اشراقیان

الکترونیک‌دیجیتال: کتاب سدرا (ترجمه باغانی)

انتقال‌ داده‌: کتاب هال سال و کتاب استالینگ

آیا به نظر شما اگر یک دانشجوی رشته کامپیوتر در کنکور فناوری اطلاعات ( IT ) شرکت کند کار درستی انجام داده است ؟ فکر می کنید دلیل رفتن برخی از بچه های کامپیوتر به سمت آی تی چیست ؟
اگر امکانش هست لطفاً در مورد رشته آی تی و گرایش های آن هم توضیحی بدهید تا دانشجویان کامپیوتر با دید بهتری بین کامپیوتر و آی تی تصمیم گیری کنند.

به نظر من برای فرد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی نرم افزار بهترین انتخاب همان نرم افزار است ولی وی می تواند در گرایش های فن آوری اطلاعات نیز ادامه تحصیل دهد، البته فناوری اطلاعات ترکیبی از مدیریت، مهندسی صنایع، و نرم افزار است، بنابراین ارشد نرم افزار تخصصی تر از گرایش های فناوری اطلاعات است زیرا فقط بر روی نرم افزار متمرکز می شود. علت رفتن فارغ التحصیلان کامپیوتر به سمت گرایش های فناوری اطلاعات شاید بدلیل کمتر بودن دروس برنامه نویسی و پیاده سازی در آنها باشد.

استاد می خواستیم نظر شما در مورد شرکت کردن دانشجویان لیسانس کامپیوتر در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق یا مهندسی صنایع را هم جویا شویم؟ آیا راه ورود به تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان کامپیوتر با انتخاب رشته ای دیگر آسانتر می شود؟

به نظر من قبول شدن در رشته های دیگر مانند برق یا صنایع برای فارغ التحصیلان کامپیوتر مشکل تر است زیرا باید دروسی را امتحان دهند که برخی از آنها را نگذراندند ولی به هر حال اگر علاقه داشته باشند می توانند در آن رشته ها شرکت نمایند.

طراحان کنکور ارشد سراسری بیشتر به چه قسمت هایی از سرفصل ها و کتابها توجه ویژه دارند؟ اصولاً برای موفقیت در کنکور ارشد سراسری چگونه و با چه درصدهای احتمالی به دانشگاههای معتبر روزانه می توان راه یافت!؟

طراحان به همه قسمت های سرفصل توجه دارند و معمولا سوالات از همه سرفصل داده می شود و اینکه چند سوال از بخشی داده شود و از بخش دیگر داده نشود اتفاق نمی افتد بنابراین داوطلبان باید همه سرفصل را مطالعه نمایند. کتاب های مرجع باید مورد مطالعه قرار گیرد. البته اگر جزوات اساتید معتبر را نیز بتوانید پیدا کنید می تواند برای شما مفید باشد.

با توجه به اینکه شما سابقه تدریس در دانشگاهها و مقاطع تحصیلی مختلف را داشته اید ، تفاوتی بین دانشجویان کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) از نظر توانایی و استعداد ویژه جهت قبولی در آزمون ارشد وجود دارد ؟

به نظر من دانشجویان کارشناسی پیوسته توانایی بیشتری دارند زیرا همه دروس مورد سوال را می گذرانند ولی دانشجویان ناپیوسته برخی را در دوره کاردانی کذرانده اند که ممکن است کیفیت تدریس و یادگیری در آن دوره مطلوب نباشد و حتی سرفصل ها نیز متفاوت باشد. مثلا سرفصل درس سیستم عامل دوره کاردانی شامل هماهنگی فرآیندها نیست در حالیکه این بخش یکی از مهمترین بخش ها در کنکور ارشد است. ضمنا دانشجویان کارشناسی ناپیوسته برخی دروس مورد نیاز در آزمون ارشد را نمی گذرانند مانند روشهای محاسبات عددی و نظریه زبانها و ماشین ها

استاد صادق زاده شما کنکور کارشناسی ارشد سال 89 ( سراسری ) رشته مهندسی کامپیوتر را نسبت به سال های گذشته از لحاظ کمی و کیفی سئوالات چگونه ارزیابی می کنید؟ اصولاً به چه نوع کنکوری استاندارد می گویند؟

سوالات کنکور ارشد خصوصا سراسری سوالات مفهومی است و داوطلبان برای پاسخ دادن به آنها باید به مطالب درس کاملا مسلط باشند و اکتف کردن به کتب خلاصه درس نمی تواند باعث قبولی شود. کنکوری استاندارد است که همه گونه سوال در سطوح مختلف مشکل بودن در آن موجود باشد یعنی ساده، متوسط، و سخت. در سوالات استاندارد نیز نباید از کلماتی مانند همه گزینه ها یا هیچ یک استفاده کرد.

برخی از سئوالات غلط و دارای ابهامات چاپی و علمی که گاهاً در کنکور ارشد دیده می شود!
با توجه به اینکه جنابعالی تجربه طرح سئوالات کنکور کامپیوتر را داشته اید دلیل رخدادن این اتفاق چه می تواند باشد ؟


اکثر این اشکالات مربوط به تایپ می باشند و در بازبینی قبل از چاپ سوالات کنکور هم مکن است دیده نشوند. اگر مشخص شود چنین سوالاتی وجود دارند در هنگام تصحیح خودکار پاسخنامه داوطلبان حذف خواهند شد.

استاد تا اینجا اغلب پرسش‌ها در زمینه کنکور ارشد بود. اجازه می‌خواهم یک سوال متفاوت هم از شما بپرسم.
از شاگردانتان خبری هم دارید؟ می دانید الان چه مدارجی دارند و یا در کدام دانشگاه تحصیل می کنند؟


بله کم و بیش خبر دارم. مثلا یکی از دانشجویان خانم در ماهشهر هم اکنون دانشجوی دکترای اقتصاد است، برخی دیگر در دانشگاه های مالزی، هند، صنعتی شریف، امیرکبیر و … پذیرفته شده و یا فارغ التحصیل شده اند.

با سپاس از استاد محترم آقای دکتر صادق زاده بخاطر توضیحات ارزشمندشون که با حوصله زیاد به پرسش‌های ما پاسخ دادید در پایان اگر نکته ای که برای داوطلبان این آزمون مفید باشد بفرمایید.
دانشجویان عزیز سعی کنند در دوره تحصیلی خود بر روی دروسی که در کنکور ارشد یا دکترا مطرح می شود تمرکز بیشتری داشته باشند و کتب مرجع را مطالعه نمایند، بدین ترتیب برای آمادگی برای کنکور فقط کافی است یک مروری بر آنها داشته باشند زیرا مطالب را قبلا با درک کافی یاد گرفته اند. ضمنا بدلیل فشرده بودن رقابت، دانشجویان حتما به همه دروس توجه لازم را داشته باشند. مثلا برخی دانشجویان می گویند ریاضی مهندسی را نمی خوانیم در این صورت عدم پاسخ دهی به سوالات این درس و رتبه بد در این درس، رتبه کل را مورد تاثیر قرار می دهد.


منبع : http://www.karshenasi.com  

 پ.ن.۱: 
چه غم انگیز است... 
     عمری گداختن از غم نبودن کسی 
                                          که تا بود 
                                          از غم نبودن تو می گداخت....  
 پ.ن.۲: 
بیا بزن بُکش و راحتم کن....ولی بهم نگو که باورم کن...نمیتونی نمیتونی.... 
 پ.ن.۳: 
قابل توجه دوستان عزیز 
کلاس آمادگی کنکور درس سیستم عامل قراره توسط استاد سرمست در دانشگاه آزاد برگزار شه و دوستان میتونن تو این کلاس شرکت کنن.(استاد گفتن هم تست کار میشه و هم رفع اشکال میشه) 
 پ.ن.۴: 
روز میلاد شبیه ترین فرد به آقا رسول الله،دردانه ی لیلا حضرت علی اکبر بر تمامی دوستداران آن حضرت مبارک باد... 
---روز جوان رو به همه ی جوانان شاد و سرزنده و با نشاط ایران زمین تبریک میگم... -----

[ 17 - تیر‌ماه - 1390 ] [ 05:04 ب.ظ ] [ MA ]

[ 20 نظر ]