X
تبلیغات
رایتل

.... ارشد هوش مصنوعی ....

..:::مث تمبر به هدفی که داری بچسب:::..سال ۱۳۹۵ سال برآورده شدن آرزوها.... علم،پناه و عزت و راهنماست.امام علی(ع)

فناوری بر فراز ابرها...

با سلام خدمت دوستای عزیزم 

این مطلبم بنا به درخواست برخی دوستان و بدلیل علاقه ی شدید خودم به شبکه و فناوری های مربوطه،در این زمینه ست.نمیدونم تا حالا در مورد محاسبات ابری یا رایانش ابری(Cloud comluting)  چیزی شنیدید یا نه؟!

از شما میخوام این مطلب رو کامل بخونید و در صورت داشتن ابهام سری به وبلاگ "عصرتکنولوژی جدید" بزنید(پست چند اصطلاح کامپیوتری).مطمئن باشید هرچه جلوتر بریم بیشتر و بیشتر با این اصطلاح برخورد میکنید پس بهتر در مورد اون یه چیزایی بدونیم.

اینکه Cloud یا ابر چیه؟ چرا ابر؟ و فناوری های مشابه و متفاوت؟....مطالب دیگه ای هم هست که در پستهای آتی حتما واستون میزارم.  

به زودی تمام اینترنت همچون یک سیستم در اختیار کاربران خانگی و شرکتهای بزرگ و کوچک خواهدبود تابتوانند سیستم عامل و نرم افزار خود رو از روی اینترنت اجرا کنند.تمام اطلاعات روی هارددیسک را به اینترنت منتقل کنند و البته هرکجا سیستم آنها از نظر سخت افزاری با مشکل روبرو شد از اینترنت کمک بگیرند. 

تغییر و دگرگونی و پایان پذیری از ماهیت های فناوری هستند.بنابراین شما هرچند سالی یکبار شاهد یه فناوری جدید هستید.فناوری که همه ساختار و مفاهیم و فرضیه های قبلی را تغییر داده یا حتی برعکس اونها عمل میکنه،شما رو متعجب و حیرت انگیز خواهد کرد...وقتی وب متولد شد همه متعجب و شگفت زده شده بودن.چند سال بعد وب 2 اومد و بسیاری از مفاهیم و کارکردهای وب رو تغییر داد و جهان تازه ای را پیش روی کاربران وب قرار داد که باز هم شگفت زده شدند و تا چندسال اونو باور نداشتند.همون وب قبلی،چنین امکاناتی داشته و اونها بی خبر بودند؟؟؟

اما وب2 هم پایان را نبود و فناوری های جدیدتری مطرح و ایده پردازی شدن که به ترتیب آزمایش و اجرا شدن،موفق شده یا شکست خوردن و از پایان نامه های دانشگاهی و مستندات آزمایشگاهی فراتر نرفتن....یکی از فناوری های که چند سال پیش مطرح شد و جنجال و هیاهوی زیادی به راه انداخت،در سال 2009 و 2010جامعه عمل پوشید و کاملا اجرایی شد،فناوری محاسبات ابری یا رایانش ابری بود.

عبارت Cloud یا ابر روامروزه زیاد میشنوید  و درکتابها و آگهی های شرکتها و نرم افزارها میبینید.واگر کمی در اینترنت جستجو بزنید دهها هزار سایت و فروم و وبلاگ واسنادالکترونیکی درباره ی اون خواهید دید... 

به نظر شما آیا ابر یا Cloudفقط واسه شرکتهای بزرگه یا کاربرای خانگی هم میتونن مشتری اون باشن و ازش استفاده کنن؟؟؟ برای اینکه به این سوال جواب بدید حتما ادامه مطلب رو بخونید.... 

 

تعریف Cloud

نخست باید بگیم که محاسبات ابری چیه؟؟؟

ایده ی Cloud ارائه ی همه نوع خدمت نرم افزاری و سخت افزاری روی بستری مانند اینترنت است.به عنوان مثال،شما بتونید بااستفاده از اینترنت و بدون نیاز به نصب،از یه نرم افزار استفاده کنید.مثال بعدی،استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترهای دیگه روی اینترنت است.به عنوان مثال شما به ویرایش یه فیلم نیاز دارید و نمیتونید با سخت افزارسیستم خودتون اینکارو انجام بدید.دراین شرایط به اینترنت متصل شدهو قسمتی از کار رو بااستفاده از کامپیوترهای دیگهروی اینترنت که البته نه به اونها دسترسی دارید و نه اونها رو میشناسید،انجام بدید.ذخیره سازی و پشتیبان گیری از اطلاعات روی اینترنت،استفاده از نرم افزارها و سخت افزارها،مشاهده و تغییر اطلاعات،محاسبات و استفاده از قدرت پردازشی،پایگاه داده و هرنوع خدمات دیگه ای که فرض میکنید با استفاده از Cloud روی اینترنت قابل استفاده و ارائه ست.مثال دیگه ای که شاید شما رو به مفهوم Cloudنزدیک تر کنه استفاده از آنتی ویروسهای مبتنی بر Cloudاست.در اینجا دیگه شما هیچ آنتی ویروسیروی سیستمتون نصب نمیکنید،کافیه به اینترنت متصل بشید و دکمه ی اجرای یه آنتی ویروس Cloudرو بزنید تا از طریق اینترنت تمام سیستم شما محافظت،اسکن و مراقبت بشه و اگه ویروسی خواست روی سیستم شما بشینه ،این آنتی ویروس اونو شناسایی و پاکسازی میکنه.مزیت استفاده از آنتی ویروس Cloud این است که دیگر از حجم ،قدرت،پردازنده و حافظه ی سیستم شما کاسته نمیشه و در عوض به بزرگ ترین بانک اطلاعاتی و سرورهای آنتی ویروس متصل هستید و محافظت از سیستم شما چندین برابر یه آنتی ویروس معمولیه.

ابزار Google Docs یکی از بهترین مثالهابرای Cloudاست.شما از این ابزار گوگل بدون نصب یا هرکار دیگه ای استفاده میکنید و اطلاعات خود رو روی همون اینترنت قرار میدید،به هیچ نوع تنظیمات و مقدمات اولیه ای هم نیاز نیست.

بنابراین محاسبات ابری یعنی استفاده از سرویس های نرم افزاری و سخت افزاری روی اینترنت یا به اشتراک گذاری منابع نرم افزاری و سخت افزاری روی اینترنت. 

 در Cloudیک طرف کاربران هستن و طرف دیگر سرویس دهندگان،اینترنت نیز بستر ارتباطی این دوطرف است. در حقیقت Cloudتمام اینترنت و کاربران روی آن را برای شما به یک سیستم شخصی تبدیل میکنه و شما دیگه محدودیت های حجمی و پردازشی و نرم افزاری ندارید.

چرا ابر؟؟؟

ممکنه برای خیلی هاتون سوال باشهچرا این فناوری رو محاسبات ابری میگن؟؟؟

از اولین روزهایی که اینترنت به وجو اومد برای ترسیم اون از شکل ابر استفاده کردند و شما همه جا اینترنت رو به شکل ابر میبینید.ابر دراینجا کنایه از کامپیوترها و سرورها  و تجهیزات ارتباطی چون روتر و سوئیچه که کنار همدیگه یک بستر ماننداینترنت رو تشکیل میدن.اما چون دقیقا نمیتونید بگید که بعنوان مثال چند روتر و کامپیوتر و سرور وجود دارهیک فضای فرضی رو ترسیم میکنید که شبیه ابر است.پس ابر همون اینترنته و وقتی کنار محاسبات بیاد همون مفهوم پردازش و ارائه خدمات روی اینترنت رو تداعی و ترجمه میکنه.

فناوری های مشابه و متفاوت

سوال بعدی اینه که با تعریف بالا CloudهمونVertualization،Grid Computing،Computing Utility،Autonomic Computing یا همون  Internet Computing نیست؟؟؟

Cloud ازاین فناوری استفاده میکنه اما بسیار فراتر و گسترده تراز اونهاست.فناوری های بالا به شدت به سخت افزار و نرم افزار و در کل پلتفرم وابسته ن.به عنوان مثال،وابسته به فناوری های مایکروسافت یا اپن سورس.اما Cloudکاملا از پلتفرم مستقله و یه کامپیوتر لینوکسی میتونه از سرویس های مایکروسافتی استفاده کنه و برعکس.در فناوری Cloud به شدت از مجازی سازی استفاده میشه ودر حقیقت یه ضلع Cloud روتشکیل میده.همچنین Cloud با Computing Utilityشباهتهای زیادی داره.

مباحث دیگه ای ازاین فناوری رو در پستهای دیگه ای حتما واستون میزارم

[ 13 - بهمن‌ماه - 1389 ] [ 06:21 ب.ظ ] [ MA ]

[ 6 نظر ]